Themes - Twenty Twenty-Five - en to ro translation catalogue (325 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
ro: Twenty Twenty-Five se bazează pe simplitate și adaptabilitate. Oferă opțiuni flexibile pentru design, susținute de o varietate de modele pentru diferite tipuri de pagină, cum ar fi servicii și pagini de destinație, de ceea este ideală pentru construirea de bloguri personale, portofolii profesionale, reviste online și site-uri web de afaceri. Șabloanele sale se potrivesc cu diverse stiluri de blog, de la aranjamente axate pe text până la aranjamente bogate în imagini. În plus, acceptă tipografice internaționale și palete de culori diverse, asigurând accesibilitatea și personalizarea pentru utilizatorii din întreaga lume.

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned archive
ro: Arhivă aliniată în dreapta

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned home
ro: Prima pagină aliniată în dreapta

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned query loop
ro: Buclă interogări aliniată în dreapta

[ctx: Template part name]
en: Header
ro: Antet

[ctx: Template part name]
en: Footer
ro: Subsol

[ctx: Color name]
en: Base
ro: Bază

[ctx: Font size name]
en: Medium
ro: Mediu

[ctx: Font size name]
en: Large
ro: Mare

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ro: Foarte mare

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
ro: Pagină fără titlu

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
ro: Bară laterală

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
ro: Coloane în subsol

[ctx: Template part name]
en: Footer Newsletter
ro: Buletin de știri în subsol

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
ro: Antet cu titlu mare

[ctx: Space size name]
en: XX-Large
ro: Foarte, foarte mare

[ctx: Space size name]
en: X-Large
ro: Foarte mare

[ctx: Space size name]
en: Large
ro: Mare

[ctx: Space size name]
en: Small
ro: Mic

[ctx: Space size name]
en: X-Small
ro: Foarte mic

[ctx: Space size name]
en: Tiny
ro: Minuscul

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Fira Sans
ro: Literata și Fira Sans

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Literata
ro: Platypi și Literata

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Ysabeau Office
ro: Literata și Ysabeau Office

[ctx: Style variation name]
en: Roboto Slab & Manrope
ro: Roboto Slab și Manrope

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Ysabeau Office
ro: Platypi și Ysabeau Office

[ctx: Style variation name]
en: Vollkorn & Fira Code
ro: Vollkorn și Fira Code

[ctx: Space size name]
en: Regular
ro: Normal

[ctx: Style variation name]
en: Beiruti & Literata
ro: Beiruti și Literata

[ctx: Style variation name]
en: Style 5
ro: Al 5-lea stil

[ctx: Style variation name]
en: Style 4
ro: Al 4-lea stil

[ctx: Style variation name]
en: Style 3
ro: Al 3-lea stil

[ctx: Style variation name]
en: Style 2
ro: Al 2-lea stil

[ctx: Style variation name]
en: Style 1
ro: Primul stil

[ctx: Style variation name]
en: Pill shaped
ro: Formă de pastilă

[ctx: Style variation name]
en: Annotation
ro: Adnotare

[ctx: Style variation name]
en: Subtitle
ro: Subtitlu

[ctx: Style variation name]
en: Sunrise
ro: Răsărit

[ctx: Style variation name]
en: Morning
ro: Dimineață

[ctx: Style variation name]
en: Twilight
ro: Apus

[ctx: Style variation name]
en: Afternoon
ro: După amiază

[ctx: Style variation name]
en: Dusk
ro: Amurg

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
ro: Foarte, foarte mare

[ctx: Font size name]
en: Small
ro: Mic

[ctx: Style variation name]
en: Noon
ro: Amiază

[ctx: Style variation name]
en: Evening
ro: Seară

[ctx: Pattern title]
en: FAQs
ro: Întrebări frecvente

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
ro: Întrebări frecvente

[ctx: Testimonial heading.]
en: What people are saying
ro: Ce spune lumea

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
ro: Un testimonial cu o imagine mare în dreapta.

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
ro: Recenzie cu o imagine mare în dreapta

[ctx: Testimonial section heading.]
en: What people are saying
ro: Ce spune lumea

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
ro: O secțiune cu trei coloane și două rânduri, fiecare are un testimonial și o citare.

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
ro: Aranjament pe 3 coloane cu 6 testimoniale

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
ro: Două coloane cu testimoniale și avatare.

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
ro: Două coloane cu avatare

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
ro: Articol singular, aliniat în dreapta

en: Next Photo
ro: Fotografia următoare

en: Previous Photo
ro: Fotografia anterioară

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
ro: Etichetate:

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
ro: Categorii:

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
ro: Publicat de

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
ro: Publicat pe

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: by
ro: de

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
ro: Articol cu conținut aliniat în stânga

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
ro: O listă cu articole, pe o coloană, cu imagini reprezentative și data publicării.

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
ro: Listă cu articole, pe o coloană

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns, with only featured images.
ro: O listă cu articole, pe 3 coloane, numai cu imagini reprezentative.

en: Older Posts
ro: Articole mai vechi

en: Newer Posts
ro: Articole mai noi

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
ro: Scris de

en: The Latest
ro: Ultimele

en: Architecture
ro: Arhitectură

en: Portrait of a nurse
ro: Portretul unei asistente medicale

en: View plans
ro: Vezi planurile

en: Subscribe to get unlimited access
ro: Abonează-te ca să ai acces nelimitat

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
ro: Servicii, secțiune numai pentru abonați

en: Image for service
ro: Imagine pentru serviciu

en: Our services
ro: Serviciile noastre

[ctx: Pattern description]
en: Three columns with images and text to showcase services.
ro: Trei coloane cu imagini și text pentru a prezenta servicii.

[ctx: Pattern title]
en: Services, 3 columns
ro: Servicii, pe 3 coloane

en: 40€
ro: 40 €

en: Month
ro: Lună

en: 20€
ro: 20 €

en: 20€/month
ro: 20 €/lună

en: 0€
ro: Niciun €

en: Post navigation
ro: Navigare în articole

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
ro: Navigare în articole

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
ro: Acum

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
ro: Bună,

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
ro: În curând

en: More posts
ro: Mai multe articole

[ctx: Pattern description]
en: Displays a list of posts with title and date.
ro: Afișează o listă cu articole, cu titluri și date.

[ctx: Pattern title]
en: More posts
ro: Mai multe articole

[ctx: Pattern title]
en: Logos
ro: Logouri

en: in
ro: în

en: Written by
ro: Scris de

[ctx: Pattern title]
en: Written by
ro: Scris de

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
ro: Regret, dar nu am găsit nimic. Te rog să încerci o căutare cu alte cuvinte cheie.

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
ro: Adaugă un text sau blocuri care vor fi afișate când o interogare nu găsește niciun rezultat.

en: Other Posts
ro: Alte articole

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
ro: Bară laterală

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
ro: Caută

[ctx: Pattern title]
en: Search
ro: Căutare

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
ro: Nu am găsit pagina

en: Subscribe on your favorite platform
ro: Abonează-te la platforma preferată

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
ro: Fotografia unei persoane

en: About the event
ro: Despre eveniment

[ctx: Pattern description]
en: A two-column section with a heading and paragraph on the left, and an image on the right.
ro: O secțiune pe două coloane, cu un titlu și un paragraf în stânga și o imagine în dreapta.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and paragraph with image on the right
ro: Titlu și paragraf, cu imagine în dreapta

[ctx: Pattern title]
en: Header
ro: Antet

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
ro: Antet cu titlu mare

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
ro: Antet cu coloane

en: Top Categories
ro: Categoriile cele mai căutate

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with different categories.
ro: O secțiune grilă cu diferite categorii.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
ro: Grilă cu categorii

en: Explore the episodes
ro: Explorează episoadele

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
ro: O grilă cu videouri.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
ro: Grilă cu videouri

[ctx: Pattern title]
en: Link format
ro: Format legătură

[ctx: Pattern title]
en: Audio format
ro: Format audio

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
ro: Subsol pe coloane cu logo, titlu, slogan și legături.

[ctx: Pattern title]
en: Footer
ro: Subsol

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and social links.
ro: Subsol cu ​​titlu site centrat și legături la media socială.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer with social links
ro: Subsol centrat cu legături la media socială

en: Receive our articles in your inbox.
ro: Primești articolele noastre prin email.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with large site title and newsletter signup.
ro: Subsol cu ​​titlu site mare și înregistrare pentru buletinul de știri.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with newsletter signup
ro: Subsol cu ​​înregistrare pentru buletinul de știri

en: Themes
ro: Teme

en: Patterns
ro: Modele

en: Authors
ro: Autori

en: FAQs
ro: Întrebări frecvente

en: About
ro: Despre

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
ro: Subsol pe coloane cu titlu, slogan și legături.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
ro: Subsol cu coloane

note: translators: Designed with WordPress. %s: WordPress link.
en: Designed with %s
ro: Proiectat cu %s

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and tagline.
ro: Subsol cu ​​titlu și slogan site centrate.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer
ro: Subsol centrat

[ctx: Example event time in pattern.]
en: 9 AM — 11 AM
ro: 09:00 - 11:00

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
ro: Program evenimente

en: Event details
ro: Detalii eveniment

en: Event image
ro: Imagine eveniment

en: These are some of the upcoming events.
ro: Acestea sunt câteva din evenimentele viitoare.

en: Events
ro: Evenimente

en: Subscribe
ro: Abonează-te

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
ro: Scrie aici...

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter sign-up
ro: Înregistrare pentru buletin de știri

[ctx: Search form label.]
en: Search
ro: Căutare

en: What are you looking for?
ro: Ce cauți?

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
ro: Titlu mare cu un formular de căutare pentru navigare rapidă.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
ro: Titlu cu formular de căutare

en: Shop now
ro: Cumpără acum

en: Cancel anytime
ro: Anulezi oricând

en: Free shipping
ro: Livrare gratuită

en: 30€
ro: 30 €

note: translators: %s: Starting price, split into three rows using HTML <br> tags. The price value has a font size set.
en: Starting at%s/month
ro: Începând de la%spe lună

en: Delivered every week
ro: Cu livrare în fiecare săptămână

[ctx: Pattern description]
en: A call to action featuring product images.
ro: Un îndemn la acțiune care evidențiază imagini cu produse.

en: Thornville, OH, USA
ro: Thornville, OH, S.U.A.

en: Buy Tickets
ro: Cumpără bilete

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Mon, Jan 1
ro: Luni, 1 ianuarie

en: Atlanta, GA, USA
ro: Atlanta, GA, S.U.A.

en: These are some of the upcoming events
ro: Acestea sunt câteva din evenimentele viitoare

en: Upcoming events
ro: Evenimente viitoare

[ctx: Pattern description]
en: A list of events with call to action.
ro: O listă cu evenimente cu îndemnuri la acțiune.

en: Learn more
ro: Învață mai multe

[ctx: Pattern title]
en: Centered heading
ro: Titlu centrat

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit

en: United States
ro: Statele Unite ale Americii

en: Switzerland
ro: Elveția

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: Japan
ro: Japonia

en: Brazil
ro: Brazilia

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with locations
ro: Îndemn la acțiune cu locații

en: The business location
ro: Locația afacerii

en: Get directions
ro: Primești instrucțiuni

en: example@example.com
ro: exemplu@exemplu.com

en: Social media
ro: Media socială

en: How to get in touch with us
ro: Cum să iei legătura cu noi

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
ro: Contact, informații și locații

[ctx: Heading of the Contact social link pattern]
en: Got questions? <br><a href="#" rel="nofollow">Feel free to reach out.</a>
ro: Ai întrebări? <br><a href="#" rel="nofollow">Poți să ne contactezi.</a>

en: Comments
ro: Comentarii

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
ro: Zonă pentru comentarii, cu listă de comentarii, paginație și formular de comentarii.

[ctx: Pattern title]
en: Comments
ro: Comentarii

[ctx: Pattern title]
en: Post format name
ro: Nume format de articol

en: About Us
ro: Despre noi

[ctx: Pattern description]
en: A banner with a short paragraph, and two images displayed in a grid layout.
ro: Un banner cu un paragraf scurt și două imagini afișate într-un aranjament grilă.

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Aug 08—10 2025
ro: 8 - 10 august 2025

en: Picture of a historical building in ruins.
ro: Fotografie a unei clădiri istorice aflată în ruină.

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
ro: Fotografia unei flori

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
ro: Nume format de articol

en: A collection of post format patterns.
ro: O colecție de modele pentru format de articol.

en: A collection of full page layouts.
ro: O colecție de aranjamente pentru pagini întregi.

en: Pages
ro: Pagini

en: Checkmark
ro: Bifă

en: Post formats
ro: Formate pentru articol

[ctx: Template part name]
en: Vertical site header
ro: Antet site pe verticală

[ctx: Pattern description]
en: Vertical site header with site title and navigation.
ro: Antet site pe verticală cu titlu site și navigare.

[ctx: Pattern title]
en: Vertical site header
ro: Antet site pe verticală

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned page
ro: Pagină aliniată în dreapta

[ctx: Pattern description]
en: Site header with large site title and right-aligned navigation.
ro: Antet site cu titlu site mare și navigare aliniată în dreapta.

[ctx: Pattern description]
en: Site header with site title and navigation.
ro: Antet site cu titlu site și navigare.

[ctx: Pattern description]
en: Site header with site title and navigation in columns.
ro: Antet site cu titlu site și navigare, pe coloane.

[ctx: Pattern description]
en: Site header with centered site title and navigation.
ro: Antet site cu titlu site și navigare centrate.

[ctx: Pattern title]
en: Centered site header
ro: Antet site centrat

en: Mexico City, Mexico
ro: Mexico City, Mexic

[ctx: Example username for social media account.]
en: @example
ro: @exemplu

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with photos and a link to an Instagram profile.
ro: O secțiune grilă cu fotografii și o legătură la un profil Instagram.

[ctx: Pattern title]
en: Instagram grid
ro: Grilă Instagram

en: Event
ro: Eveniment

en: email@example.com
ro: email@exemplu.com

[ctx: Pattern description]
en: Next and previous post links.
ro: Legături la articolul următor și anterior.

[ctx: Pattern description]
en: A shop homepage pattern.
ro: Un model pentru prima pagină a magazinului.

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
ro: Banner cu descrierea cărții

en: About the book
ro: Despre carte

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
ro: Această compilație rafinată prezintă o gamă variată de fotografii care surprind esența diferitelor epoci și culturi, reflectând stilurile și perspectivele unice ale fiecărui artist. Imaginile evocatoare ale lui Fleckenstein, abordarea modernistă revoluționară a lui Strand și documentarea meticuloasă a vieții japoneze a lui Kōno se reunesc într-un amestec armonios care celebrează arta fotografiei. Fiecare imagine din „Cartea de povești” este însoțită de un comentariu pătrunzător, care oferă un context istoric și dezvăluie poveștile din spatele fotografiilor. Această colecție nu este doar un festin vizual, ci și un tribut adus puterii fotografiei de a păstra și povesti experiențele multifațetate ale umanității.

en: Image of a book
ro: Imaginea unei cărți

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
ro: Copertă cu titlu mare

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
ro: O secțiune de copertă pe toată lățimea, cu o imagine de fundal mare și un titlu supradimensionat.

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
ro: Fotografie cu un câmp plin de flori, un cer albastru și un copac.

en: Stories
ro: Povestiri

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
ro: Titlu cu un paragraf scurt și imagine în stânga

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
ro: Un model de introducere cu titlu scurt, paragraf și imagine în stânga.

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
ro: Noi sosiri

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
ro: La fel ca florile care înfloresc în locuri neașteptate, fiecare poveste se desfășoară cu frumusețe și rezistență, dezvăluind minuni ascunse.

[ctx: Pattern title]
en: Intro with left-aligned description
ro: Introducere cu descriere aliniată la stânga

[ctx: Pattern description]
en: A large left-aligned heading with a brand name emphasized in bold.
ro: Un titlu mare, aliniat la stânga, cu un nume de marcă evidențiat în bold.

[ctx: Pattern placeholder text.]
note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
ro: Suntem %s, misiunea noastră este să oferim aranjamente florale rafinate care nu numai că împodobesc spațiile de locuit, dar inspiră și o apreciere mai profundă pentru frumusețea naturală.

[ctx: Example brand name.]
en: Fleurs
ro: Flori

[ctx: Pattern title]
en: Poster-like section
ro: Secțiune tip poster

[ctx: Pattern description]
en: A section that can be used as a banner or a landing page to announce an event.
ro: O secțiune care poate fi utilizată ca banner sau pagină de destinație pentru a anunța un eveniment.

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
note: translators: This string contains the word "Stories" in four different languages with the first item in the locale's language.
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
ro: „Povestiri, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”

en: Let’s hear them.
ro: Să le ascultăm.

en: #stories
ro: #povești

[ctx: Pattern title]
en: Banner with description and images grid
ro: Banner cu descriere și grilă de imagini

note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
ro: %s este o afacere de livrare de flori și abonamente. Având sediul în UE, misiunea noastră nu este doar de a livra aranjamente florale uimitoare în întreaga Europă, ci și de a promova cunoștințele și entuziasmul cu privire la frumosul dar al naturii: florile.

en: Photography close up of a red flower.
ro: Fotografie de aproape a unei flori roșii.

en: Black and white photography close up of a flower.
ro: Fotografie alb-negru de aproape cu o floare.

[ctx: Pattern description]
en: Prints the name of the post format with the help of the Block Bindings API.
ro: Tipărește numele formatului de postare cu ajutorul Block Bindings API.

[ctx: Pattern title]
en: Centered link and social links
ro: Legătură centrată și legături sociale

[ctx: Pattern description]
en: Centered contact section with a prominent message and social media links.
ro: Secțiunea de contact centrată, cu un mesaj proeminent și linkuri către rețelele sociale.

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with social media links, email, and multiple location details.
ro: Secțiune de contact cu linkuri către rețelele de socializare, e-mail și detalii despre mai multe locații.

en: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 United States
ro: Str. Lungă 123, București, 011376, România

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
ro: Locație de contact și link

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with a location address, a directions link, and an image of the location.
ro: Secțiune de contact cu o adresă a locației, un link către direcții și o imagine a locației.

en: Visit us at 123 Example St. Manhattan, NY 10300, United States
ro: Vizitați-ne pe Str. Lungă 123, București, 011376, Români

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with book links
ro: Apel la acțiune cu linkuri către cărți

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in different websites.
ro: O secțiune de apel la acțiune cu linkuri pentru a obține cartea pe diferite site-uri web.

en: Buy your copy of The Stories Book
ro: Cumpărați exemplarul dumneavoastră din Cartea poveștilor

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
ro: În afara Europei? Vizualizați <a href="#" rel="nofollow">edițiile internaționale</a>.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in the most popular locations.
ro: O secțiune de apel la acțiune cu linkuri pentru a obține cartea în cele mai populare locații.

en: International editions
ro: Ediții internaționale

en: The Stories Book will be available from these international retailers.
ro: Cartea de povești va fi disponibilă la acești distribuitori internaționali.

en: Book Store
ro: Librărie

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a centered heading, paragraph and button.
ro: O secțiune-hero cu un titlu, un paragraf și un buton centrate.

en: Tell your story
ro: Spune-ți povestea

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
ro: La fel ca florile care înfloresc în locuri neașteptate, fiecare poveste se desfășoară cu frumusețe și rezistență, dezvăluind minuni ascunse.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with grid layout with products and link
ro: Apel la acțiune cu aspect de grilă cu produse și link

[ctx: Color name]
en: Accent 2
ro: Al 2-lea accent

[ctx: Color name]
en: Accent 1
ro: Primul accent

[ctx: Color name]
en: Accent 6
ro: Al 6-lea accent

[ctx: Color name]
en: Accent 5
ro: Al 5-lea accent

[ctx: Color name]
en: Accent 4
ro: Al 4-lea accent

[ctx: Color name]
en: Accent 3
ro: Al 3-lea accent

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
ro: Fotografia unei persoane

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
ro: „Produs superb și servicii pentru clienți excelente!”

en: Man in hat, standing in front of a building.
ro: Bărbat cu pălărie care stă în fața unei clădiri.

en: Collect
ro: Colectează

en: Get access to our paid articles and weekly newsletter.
ro: Ai acces, cu plată, la articolele noastre și la buletinul de știri săptămânal.

en: Free
ro: Gratuit

en: Cancel or pause anytime.
ro: Anulezi sau întrerupi oricând.

en: Get access to our free articles and weekly newsletter.
ro: Ai acces gratuit la articolele noastre și la buletinul de știri săptămânal.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with profile, links and wide margins
ro: Link in bio cu profil, legături și margini late

en: Photo of a woman worker.
ro: Fotografie a unei muncitoare.

[ctx: Pattern title]
en: CV/bio
ro: CV/biografie

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
ro: Abonează-te ca să fii notificat când site-ul nostru este gata.

en: Something great is coming soon
ro: Ceva important vine în curând

[ctx: Pattern description]
en: A business homepage pattern.
ro: Un model pentru prima pagină a afacerii.

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
ro: Prima pagină pentru afacere

[ctx: Pattern description]
en: A section with overlapping images, and a description.
ro: O secțiune cu imagini suprapuse și o descriere.

[ctx: Pattern title]
en: Overlapping images and paragraph on right
ro: Imagini suprapuse și paragraf în dreapta

en: Close up of two flowers on a dark background.
ro: Prim-plan cu două flori pe un fundal întunecat.

en: Portrait of an African Woman dressed in traditional costume, wearing decorative jewelry.
ro: Portretul unei femei africane îmbrăcată în costumul tradițional și purtând bijuterii decorative.

en: Profile portrait of a native person.
ro: Portretul de profil al unei persoane native.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
ro: Pagină de destinație pentru eveniment

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for book
ro: Pagină de destinație pentru carte

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for podcast
ro: Pagină de destinație pentru podcast

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the event with a hero section, description, FAQs and call to action.
ro: O pagină de destinație pentru eveniment cu o secțiune Hero, descriere, Întrebări frecvente și Îndemn la acțiune.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
ro: O pagină de destinație pentru podcast cu o secțiune Hero, descriere, logouri, grilă cu videouri și înregistrare la buletinul de știri.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio homepage pattern.
ro: Un model pentru prima pagină a portofoliului.

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio homepage
ro: Prima pagină pentru portofoliu

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
ro: Prima pagină pentru magazin

en: My name is Anna Möller and these are some of my photo projects.
ro: Sunt Anna Möller și acestea sunt câteva dintre proiectele mele în fotografie.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with social links, a profile photo and a brief description.
ro: O pagină de destinație Link in bio cu legături la media socială, o fotografie de profil și o descriere scurtă.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with a heading, paragraph, links and a full height image.
ro: O pagină de destinație Link in bio cu titlu, paragraf, legături și o imagine în înălțime întreagă.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio heading, paragraph, links and full-height image
ro: Link in bio cu titlu, paragraf, legături și o imagine în înălțime întreagă.

en: Woman on beach, splashing water.
ro: Femeie pe plajă, stropind cu apă.

[ctx: Pattern description]
en: A pattern for a CV/Bio landing page.
ro: Un model pentru o pagină de destinație CV/biografie.

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
ro: Fotografia unei flori

en: Image of the book
ro: Imaginea cărții

[ctx: Pattern description]
en: A hero section for the book with a description and pre-order link.
ro: O secțiune Hero pentru carte cu o descriere și o legătură pentru precomenzi.

en: An introduction to African dialects
ro: O introducere în dialectele africane

en: Black and white photo of an African woman.
ro: Fotografie în alb și negru a unei femei africane.

en: Ancient buildings and symbols
ro: Construcții și simboluri antice

en: The Acropolis of Athens.
ro: Acropole, Atena.

en: Things you didn’t know about the deep ocean
ro: Lucruri pe care nu le știai despre adâncurile oceanelor

[ctx: Pattern title]
en: Hero, full width image
ro: Hero, cu imagine în lățime întreagă

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
ro: Lectură de <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>

en: Fauna from North America and its characteristics
ro: Fauna din America de Nord și caracteristicile ei

en: Birds on a lake.
ro: Păsări pe un lac.

en: Agenda
ro: Agendă

[ctx: Pattern description]
en: A section with specified dates and times for an event.
ro: O secțiune cu date și ore specificate pentru un eveniment.

en: Close up photo of white flowers on a grey background
ro: Fotografie cu flori albe în prim-plan, pe un fundal gri

[ctx: Abbreviation for "Please respond".]
en: RSVP
ro: RSVP (răspunde, te rog)

[ctx: Pattern description]
en: A header with title and text and three columns that show 3 events with their images and titles.
ro: Un antet cu titlu și text și trei coloane care afișează 3 evenimente cu imaginile și titlurile lor.

[ctx: Pattern title]
en: Event RSVP
ro: RSVP (răspunde, te rog) la eveniment

[ctx: Pattern description]
en: RSVP for an upcoming event with a cover image and event details.
ro: RSVP (răspunde, te rog) pentru un eveniment viitor, cu imagine de copertă și detalii despre eveniment.

[ctx: Pattern title]
en: Events, 3 columns with event images and titles
ro: Evenimente, 3 coloane cu imagini și titluri pentru evenimente

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
ro: Banner cu descrierea cărții și o imagine însoțitoare pentru promovare.

en: Our online store.
ro: Magazinul nostru online.

en: Black and white flower
ro: Floare în alb și negru

en: Closeup of plantlife in the Malibu Canyon area
ro: Prim-plan cu flora din zona canionului Malibu

en: View of the deep ocean.
ro: Vedere din adâncul oceanului.

[ctx: Pattern title]
en: Events list
ro: Listă cu evenimente

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress
